Windows 8.1 budou pro majitele „osmiček“ zdarma a vyzkoušíme si je už 26. června

Microsoft potvrdil spekulace o dalším vývoji Windows 8. Nástupce přijde ve formě bezplatné aktualizace na podzim, veřejné testování ale začne dříve. Údajně se v červnu dočkáme i menšího tabletu Surface RT s Tegrou 4.

Marketing může přinést i exaktní data. Šéfka marketingu Windows Tami Reller na akci JP Morgan’s Technology, Media and Telecom Conference potvrdila název nové verze Windows a datum, kdy Microsoft spustí veřejné testování aktualizace. Windows 8.1 v testovací verzi přijdou 26. června na vývojářské akci BUILT a pro majitele Windows budou zdarma.

Windows 8.1 vyvíjená pod označením Windows Blue odsouvají snahu Microsoftu vydávat placené verze Windows každý rok po vzoru Applu a Windows 8.1 budou zdarma jako dříve takzvané service packy, které přinášely hromadné opravy chyb doplněné o nové funkce operačního systému, zejména s důrazem na bezpečnost.

Bezplatná aktualizace podle již uniklých informací přinese návrat tlačítka start a možnost automatického přepnutí počítače do režimu tradičního desktopu. Microsoft ale zároveň pokračuje ve vylepšování „moderního uživatelského prostředí“. Windows 8.1 například umožní spustit dvě „moderní“ aplikace najednou se zobrazením na polovinu obrazovky nebo čtyři aplikace s rozdělením obrazovky na čtvrtiny.

Podobně jako u Windows Phone 8 pak Windows 8.1 nabídnou větší variabilitu živých dlaždic v novém prostředí dříve označovaném jako Metro. Microsoft také podle všeho umožní i výběr libovolného barevného odstínu pro pozadí obrazovky Start.

Zásadní novinkou zejména pro majitele počítačů s vysokým rozlišením bude funkce automatického škálování desktopových aplikacích, kdy má být snadnější nastavit správně velikost ovládacích prvků a textu v aplikacích, což je aktuálně téměř nemožné nebo velice komplikované. Tato vlastnost je součástí jedné z uniklých vývojových verzí Windows 8.1, jak světu prozradil Paul Thurrott na svém serveru WinSupersite.com.

Méně renomovaný zdroj DigiTimes, který má občas zajímavé informace od čínských výrobců komponent, uvádí, že už v červnu může přijít také menší verze tabletu Surface RT s procesorem Tegra 4 od nVidie. Tento procesor nabízí podle dostupných informací nejvyšší výkon mezi procesory typu ARM na trhu. nVidia samotná začne v červnu prodávat také herní zařízení Shield s HD obrazovkou a herním ovladačem a procesorem Tegra 4, který je dostatečně výkonný na zpracování UltraHD videa.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat